Festiwal Ukraina w Centrum Lublina

Subtitle

Ukraina w centrum lublina 2010

 

4-7 listopada Ukraina odwiedziła samo centrum Lublina: z koncertami, warsztatami, wystawą, pokazami filmowymi, wycieczką, a także debatą oraz turniejem piłki nożnej o Puchar przyjaźni, konkursem wiedzy i grą miejską.

Tegoroczny był już trzecim wydaniem Ukrainy w Centrum Lublina. Stąd też – bogatszy program i wiele organizacji i instytucji, które włączyły się w organizację festiwalu. Oprócz organizatorów  (Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie oraz Uczelniany Samorząd Studentów KUL) są to Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, Gimnazjum nr 9 „Zapora”, Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, Stowarzyszenie Homo Faber, Koło Naukowe Ukrainistów KUL, Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych UMCS, Kultura Enter, Panorama Kultur, Ośrodek Rozdroża, Fundacja Nowy Staw. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin oraz Urzędu Marszałkowskiego. Sponsorem została hurtownia Tradis. Patronatem honorowym festiwal zaś objęli Ambasador Ukrainy w RP Markijan Malskyj oraz Marszałek Lubelski Krzysztof Grabczuk.

Rozpoczęliśmy festiwal z wydarzeń skierowanych do młodzieży szkolnej: konkursu wiedzy o Ukrainie dla gimnazjalistów i gry miejskiej dla uczniów szkół średnich. Każdy z uczestników miał okazję dowiedzieć się o wschodnim sąsiedzie czegoś nowego, a także odwiedzić placówki na co dzień współpracujące z Ukrainą. Młodzież wykazała się dużą motywacją i zdobytą wiedzą, co niezmiernie ucieszyło organizatorów. W konkursie wiedzy pierwsze trzy miejsca posiedli Paulina Węgiere i Marcin Babicz z Gimnazjum nr 16 oraz Michał Orlik z Gimnazjum Sobieskiego

Oficjalnym zaś rozpoczęciem stało się otwarcie wystawy zdjęć Mariana Strilciva „Młoda Ukraina” w ratuszu. Odwiedzili ją zastępca prezydenta Lublina Elżbieta Kołodziej-Wnuk oraz Konsul Ukrainy Oleh Horbenko. Zdjęcia będą eksponowane w ratuszu do 12 listopada, później będą zdobić ściany MDK nr 2.

Dziennikarzy, urzędników, naukowców zebrała debata pt. Jak promować Ukrainę w Polsce, która odbyła się w Cukierni U Chmielewskiego. Korzystając z uprzejmości gospodarzy, goście skosztowali jedno z najbardziej znanych ciast Ukrainy – Tort Kijowski. A przy rozmowach dotknęliśmy tematów współpracy transgranicznych, kreowania pozytywnego wizerunku Ukrainy w Polsce, praktycznych działań mających na celu zbliżenie obu narodów, wspólnego dziedzictwa, ale również perspektywy Euro 2012.

W sobotę w KULu spotkali się miłośnicy sztuki ludowej, którzy pod opieką Tetiany Jaremkewycz i Oli Gurniak nauczyli się robić tradycyjne lalki ukraińskie – szmaciane i ze słomy. Publiczność warsztatów była bardzo różna pod względem wiekowym, jednak naukę przyswoili wszyscy, zabierając ze sobą zrobione przez siebie laleczki.

Tegoż dnia odbyła się wycieczka po ukraińskim Lublinie, gdzie uczestnicy razem z Olą Gulińską ze Stowarzyszenia Homo Faber. Uczestnicy odkryli dla siebie nieco inny Lublin, niż ten, w którym mieszkali dotychczas – zwiedzili miejsca związane z życiem Ukraińców, którzy mieszkali tu setki lat temu, a także te, gdzie spotykają się współcześni Ukraińcy mieszkający w naszym mieście.

Tym czasem Urząd Miasta Lublin, Urząd Marszałkowski, Agencja Restrukturyzacji, Modernizacji Rolnictwa oraz Konsulat Ukrainy przygotowywali się do turnieju o Puchar Przyjaźni. Po 4 godzinach intensywnej gry ustalono zwycięzców: I miejsce – ARiMR, II –Urząd Marszałkowski, III – Urząd Miasta. Ukraińcy znaleźli się poza zwycięską trójką.

Przez weekend chętni mogli też obejrzeć współczesne filmy ukraińskie, które pokazywane były w KULu. Było pokazane zarówno kino animowane, jak i filmy dokumentalne czy fabularne. Pełna lista emitowanych filmów jest dostępna na internetowej stronie festiwalu.

Wieczorami spotykaliśmy się na koncertach, które prezentowały muzykę dwóch zespołów folkowych. W piątek, 5 listopada w Archiwum wystąpił zespół Joryj Kloc, którzy w dwóch częściach zaprezentowali różne kierunki własnej twórczości – muzykę tradycyjną oraz łączenie tradycji muzycznych z elektroniką. 6 listopada w Pubie Czarna Owca odbył się koncert zespołu Ludy Dobri, którzy oprócz ludowych utworów zagrali na instrumentach tradycyjnych (lira, kontrabas, skrzypce i in.) reggae, a nawet muzykę rozrywkową.

Zakończeniem festiwalu stał się koncert Lesi Horovej, która wystąpiła w cerkwi grekokatolickiej z piosenkami własnego autorstwa.