Festiwal Ukraina w Centrum Lublina

Subtitle

Ukraina w centrum lublina 2013

Konkurs wiedzy Ukraina – terra (in)cognita”

15 listopada 2013 (piątek)

10:30 – 12:00 Gimnazjum nr 9 (ul. Lipowa 25) 

 

 

Ukraina – terra (in)cognita”

Edycja III konkursu - 2013

pod patronatem Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasadora Ukrainy w RP – Markijana Malskiego

Motto: Odkryjmy Ukrainę znaną i zapomnianą”

To już trzecie spotkanie z naszym wschodnim sąsiadem Polski - Ukrainą. Zachęceni poprzednią edycją i prośbami o następny etap proponujemy Wam trzecią edycję konkursu. Tysiąc lat wspólnego sąsiedztwa zaowocowało różnymi wydarzeniami w historii – tymi, które dzieliły ludzi, jak i tymi, o których mówimy z radością. Przed nami wspólne budowanie lepszej Europy bez konfliktów, wojen, napięć, lecz Europy pokoju, wspólnych wartości, partnerstwa, szacunku i zaufania.

 Nasz konkurs jest propozycją i zachętą do dialogu, do lepszego poznania naszych sąsiadów. Zapraszamy do niego młodzież lubelskich gimnazjów i liceów.

 

Prezentacja foto projektu "Twarze Lublina"

15 listopada 2013 (piątek)

18.00 Pub "U Fotografa" (ul. Rybna 13)

Twarze Lublina - foto projekt o mieszkańcach tego miasta, osobach, które go rozwijają i dodają jaskrawych kolorów do jego codziennego życia.

Projekt ma na celu pokazanie ciekawych ludzi: muzyków, aktorów, dziennikarzy, przedstawicieli władzy, sportowców ,osoby publiczne, turystów i zwykli mieszkańców, którzy tworzą organizm tego miasta. Usłyszycie ich opinię o Lublinie i jego wielokulturowości.

Autorka - Oksana Tsymbaliuk pochodzi z Łucka. Z zawodu jest dziennikarką i fotografką. W ramach programu EVS jest także wolontariuszką w Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Od 1 czerwca mieszka w Lublinie i poznaje jego kulturę, styl życia, uczy się języka polskiego, a także pracuje nad tym, co możecie zobaczyć dziś na tej stronie.

 

Koncert zespołu "Flyzzza"

15 listopada 2013 (piątek)

19.00 Irish pub "U Szewca" (ul.Grodzka 18)

 

To jeden z najlepszych i najpopularniejszych na Ukrainie zespołów nurtu reggae i okolic stylu. Powstał w 2000 roku w Łucku. Flyzzza śmiało łączy reggae z hip-hopem i funky, dokładając dodatkowo melodie ludowe, przez co wypracowała sobie niepowtarzalny, łatwo rozpoznawalny styl muzyczny.

Jamajskie i ukraińskie korzenie muzyki pozwoliły Flyzzzie zdominować ukraińską scenę muzyczną i być obecną na wszystkich najważniejszych festiwalach muzycznych nad Dnieprem. Od samego początku istnienia grupy krytycy muzyczni oraz fani nazywają Flyzzzę najbardziej tanecznym bandem Ukrainy.

Flyzzza jest stale obecna w ukraińskich mediach – w teledyskach, wywiadach, relacjach z koncertów. W Polsce zespół koncertuje coraz częściej, szczególnie od roku 2008, kiedy to ukazał się ich album, na którym gościnnie wystąpił między innymi polski Habakuk.

 więcej na: http://www.flyzzza.com.ua/

 

Warsztaty artystyczne

16 listopada 2013 (sobota)

12.00-15.00 Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia”

(ul. Peowiaków 11)

 

 Honorata Nitkiewicz mówi o sobie: Robię to, co lubię -studiuję psychologię i tworzę biżuterię. Od roku uczę się w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania na kierunku "jubilerstwo - biżuteria artystyczna". 

 

W ramach festiwalu "Ukraina w centrum Lublina" przeprowadzi warsztaty:

Biżuteria – pierwsze kroki

Będziemy robić kolczyki, dzięki czemu najszybciej uda nam się zobaczyć efekt naszej pracy, ale na tej samej zasadzie można potem stworzyć bransoletki, naszyjniki, czy breloczki.

Zaczniemy od krótkiego zapoznania się z materiałami i narzędziami, z których będziemy korzystać: koralikami, różnymi rodzajami szczypiec i drutów. Stworzymy projekty swojej własnej biżuterii i krok po kroku będziemy je realizować.

 

 

Spotkanie literackie

16 listopada 2013 (sobota)

17.00 Kawiarnia-Księgarnia "Między słowami" (ul.Rybna 4/5)

  Już po raz drugi na „Ukrainie w Centrum Lublina” zagości literatura ukraińska. Tym razem swoją twórczość zaprezentują Ola Maciupa oraz Mykoła Szpakowski. Będzie to czytanie-tandem, połączone z rozmowami na temat twórczości dwóch literatów, muzyką oraz własnymi refleksjami i przeżyciami. Z jednej strony, już dość znany Mykoła Szpakowski, który obraca się w kręgach takich ukraińskich pisarzy, jak Jurij Izdryk, Jurij Andruchowycz czy Hryhorij Semenczuk, współtwórca różnych inicjatyw artystycznych oraz Ola Maciupa, niezwykle artystyczna osobowość, muzyk, marzycielka, dramatopisarka, reżyserka, wiersze której są pewnego rodzaju zaskoczeniem we współczesnym świecie.


 Ola Maciupa

Ola pochodzi ze wsi Pidbirci k. Lwowa. Zaczęła pisać jeszcze w szkole. W latach 2003-2005 odwiedzała studio literackie „Hałycia”. Jej wiersze ukazywały się w antologiach studia pt. Wesnianyj Lehit. W latach 2006-2011 studiowała slawistykę na Narodowym Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie. Podczas studiów była jedną z organizatorek festiwalu teatralnego „Drabyna” we Lwowie. Od 2011 roku rozpoczęła studia doktoranckie w Instytucie Polonistyki w Zakładzie Teatrologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W jej twórczości są zarówno wiersze, jak i dramaty – „Morze tam, gdzie ja” i „Mikołaj kupuje dom”. Marzy o wydaniu tomiku wierszy pt. Pisni kamjanych nebożyteliw. Kocha krótkometrażową animację, próbuje stosować ich poetykę w wierszach. Wśród innych zainteresowań – teatr, Bałkany, śpiew chóralny, jazda na rowerze, pływanie oraz podróże.

 Wiersze Oli Maciupy to niby niekończąca się podróż autostopem. Czytając je, nie wiesz, co na ciebie czeka w kolejnym i kolejnym. To też głos z przeszłości, poprzez przeróżne postacie, która młoda autorka wprowadza śmiało i bezkompromisowo.

 

 

 Mykoła Szpakowskyj

Ur. 13 listopada 1983 w miejscowości Konopkivka niedaleko Tarnopola. W 2006 roku ukończył studia na Wydziale Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, będąc stypendystą Fundacji Jana Pawła II.
 
Założyciel i aktywny członek wielu poetyckich i muzycznych projektów w Lublinie, Tarnopolu i we Lwowie . W wolnej chwili zajmuje się muzyką w zespole rockowym "Szafa Szamana" i tłumaczy z języka polskiego.

Jest laureatem III-ej nagrody literackiej w konkursie dla młodych poetów wydawnictwa „Smoloskyp” (2008, Kijów), zwycięzca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Kub" (2008, Iwano-Frankiwsk), zdobywca II Nagrody Literackiej imienia Bohdana - Ihora Antonycza (2008, Lwów).
 
Publikuje swoją poezję i prozę w czasopiśmie "Dnipro", czasopiśmie inicjatywy społecznej dla bezdomnych "Prosto neba", antologii „Digital 2.0 romantyzm", "Wakacje" i niektórych mediach internetowych.

Angażuje się w projekty medialne dla młodzieży i działa społecznie.

 

Przedstawienie teatralne "Senat szaleńców"

16 listopada 2013 (sobota)

19.00 Duże Studio TVP Lublin (ul. Henryka Raabego 2 )

 

Teatr "HaRmYdEr" z Łucka zaprezentuje wystawę "Senat szaleńców"

Senat szaleńców

Dramat filozoficzny

Autor: Janusz Korczak

Reżyser: Rusłana Porycka

Czas trwania: 80 min.

 

 

 

Bohaterowie dramatu – pacjenci szpitala psychiatrycznego, którzy uciekli od rzeczywistości. Oni są psychicznie chorzy, bezkompromisowi i trudno kontrolowani. Jak dzieci, bawiąc się w piaskownicy, każdy buduje swój własny model świata, pod przewodnictwem nienarzucającego się i mądrego Lekarza. Dzielą ich lęki, które doprowadziły do ucieczki od świata realnego, a łączy – modlitwa Smutnego Brata i promyk Boga w każdym z nich.

 http://www.garmyder.org/vystavy/senat-shalenciv/

 

Teatr „Harmyder”, Łuck

www.garmyder.org

Jesienią 2003 roku w Łucku powstaje nowy teatr, aktorzy którego mają za sobą doświadczenie udziału w studenckim teatrze Uniwersytetu Narodowego w Łucku. Pierwsze spotkania odbywają się w mieszkaniu uczestników, powstaje tam pierwsza bajka „W poszukiwaniu niebieskiego ptaka”. Zasłużona artystka Ukrainy Larysa Zelenowa zostaje reżyserem i dyrektorem artystycznym teatru. Aktorzy intensywnie pracują i już w grudniu tego roku prezentują bajkę dla dzieci o poszukiwaniu szczęścia i pełnej pokus drogi do niego.

Teatr pracuje nad kolejnymi wystawami. Repertuar wzbogaca się o kolejne przedstawienia, wśród których „Cykuta dla Sokratesa”, „Harold i Mod”, „Gra losu czy los gry”, „Iwona,  księżniczka Burgunda” (W.Gombrowicza), „Portret” (S. Mrózka), „Senat szaleńców” (J.Korczaka).

„Harmyder” bierze aktywny udział w społecznych projektach swojego miasta, przygotowuje wystawy związane z tradycjami ludowymi, bierze udział w teatralnych eksperymentach i festiwalach międzynarodowych na Litwie, Łotwie, w Polsce i na Białorusi.

Repertuar teatru liczy 20 przedstawień i ponad 15 małych form teatralnych.

 

premiera filmu„Wybaczyć wszelkie zło”

17 listopada 2013 (niedziela)

16.00 Brama Grodzka - Teatr NN (ul.Grodzka 21)

 

Film dokumentalny: „Wybaczyć wszelkie zło”

scenariusz i reżyseria : Grzegorz Linkowski

czas: 45 min.

©TVP SA 2013 rok

Czy możliwe jest pojednanie polsko-ukraińskie? Dwóch młodych historyków Polak: dr. Mariusz Zajączkowski i Ukrainiec dr. Roman Kabaczij analizują nieznane sensacyjne fakty, dotyczące rozmów i porozumień pomiędzy AK-DSZ i UPA z maja 1945 roku. Prezentują unikalny cykl archiwalnych zdjęć przedstawiających strony : ukraińską i polską podczas przygotowań do rozmów i samych negocjacji, które odbywają się tuż po tragicznych wydarzeniach na Wołyniu, na kilka miesięcy przed Akcją „Wisła", a które w efekcie prowadzą do zaprzestania bratobójczych walk i wspólnego zbrojnego wystąpienia przeciwko nowej komunistycznej władzy. W tym samym czasie w 70 rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu wyrusza na Ukrainę pielgrzymka z krzyżem bł. Jerzego Popiełuszki (z parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie) pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”. Pielgrzymi uczestniczą w wielu spotkaniach ze społecznością ukraińską na Wołyniu próbując wspólnie odnaleźć drogę do pojednania obu narodów. Film pokazuje że trudna pamięć nie musi dzielić.

 

Grzegorz Linkowski - reżyser, scenarzysta, producent, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Rozstaje Europy", vice Przewodniczący Rady Programowej OTVP Lublin, kieruje Lubelskim Funduszem Filmowym. Animator wielu przedsięwzięć artystycznych i polikulturowych, współautor debat społecznokulturalnych, autor programów telewizyjnych o teatrze i kulturze. Autor wielu filmów o dialogu kultur i religii m. in.: "Bracia tego samego Boga", "...wpisany w Gwiazdę Dawida – Krzyż", ,,Ballada Chasydzka o Nowym Roku", "Marsz żywych", "Święte dzieci", "Teczki": "Ballada o domu", "Proboszcz Majdanka", "Historia pewnego sumienia", "Świat według błazna" oraz najnowsze  „Niewygodny” , „Strażnik poranka” i „Wybaczyć wszelkie zło”. Jest laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. Finalist Certificate Award New York Festivals 2004, prestiżowych – Fundacji Pol-Cul za twórczość filmową na rzecz tolerancji w 1998 r. i Nagrody Pojednania im bł. E. Kowcza  za promocję dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego w 2010r.

 

Po filmie odbędzie się debata nt. perspektyw pojednania polsko-ukraińskiego. Uczestnikami będą: bp Benedykt Aleksijczuk ze Lwowa, bp Mieczysław Cisło z Lublina, ks. Stefan Batruch, reżyser Grzegorz Linkowski, dwóch historyków: Mariusz Zajączkowski i Roman Kabaczij. Debatę poprowadzi redaktor KAI, Krzysztof Tomasik.