Festiwal Ukraina w Centrum Lublina

Subtitle

2014

Zakończył się siódmy festiwal „Ukraina w Centrum Lublina”. Program tegorocznej edycji był mocno naznaczony wydarzeniami ostatniego roku na Ukrainie. W tym roku nie mogliśmy nie zwrócić uwagi na Majdan i trwającą na Ukrainie wojnę, co przejawiło się zarówno w programie festiwalu, jak i w działaniach charytatywnych na rzecz osób potrzebujących.

 

13 listopada w Gimnazjum nr 9 w Lublinie odbył się konkurs wiedzy o Ukrainie „Terra (in)cognita”, w którym wzięło udział 20 uczniów z 10 lubelskich szkół. Byli to zarówno Polacy, jak i osoby ukraińskiego pochodzenia czy też Ukraińcy, którzy na stałe mieszkają w Lublinie. Była to już czwarta edycja lubianego przez lubelskich gimnazjalistów i licealistów konkursu. Młodzież miała okazję wykazać się wiedzą o Ukrainie, ale także wzbudzić w sobie zainteresowanie oraz chęć dalszego poznawania i odkrywania dla siebie Ukrainy, z jej bogactwem kulturowym i historycznym. Laureaci w dwóch kategoriach: gimnazjum i liceum, a także w dwóch grupach: ukraińskiej i polskiej otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Dla wszystkich uczestników przygotowano miłe upominki.

 

W piątek 14 listopada odbyła się polska premiera filmu „Czubaj”. Dokument w reżyserii utalentowanego młodego reżysera Ołeksandra Fraze-Frazenki przybliżył nam obraz poety Hryćka Czubaja, którego teksty możemy usłyszeć w znanych i lubianych piosenkach zespołu Płacz Jeremiji. Postać poety pozostaje mistyczną i nieodkrytą nie tylko dla wielbicieli, ale także dla jego rodziny.

 

Ideą filmu dokumentalnego „Czubaj” jest pokazanie widzom ukrytych przed wzrokiem ciekawskich i nieznanych dotąd stron życia Hryhorija Czubaja. Widzimy w nim córkę poety Sołomiję, która z opowieści rodziny oraz rozmów z przyjaciółmi i kolegami Hryćka próbuje odtworzyć obraz ojca. Ołeksandr Fraze-Frazenko w sposób subtelny przybliżył postać Czubaja, tak że pod koniec filmu widz czuje się już bliskim przyjacielem poety.

 

Po zakończeniu seansu w Dziwnie Ukrytej Przestrzeni Artystycznej, nowo otwartych podziemiach Centrum Kultury w Lublinie, wystąpił lwowski zespół Dżalapita. Razem z wokalistką – Sołomiją Czubaj – grupa zagrała wspaniały i bardzo energetyzujący koncert. Publiczność przyjęła artystów z wielką sympatią.

 

W sobotę 15 listopada odbyła się seria warsztatów organizowana we współpracy Fundacji oraz Grupy „Pojednanie”. Uczestnicy warsztatów z quillingu nauczyli się specjalnej techniki tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w sprężynę i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw. Mali i duzi uczestnicy z ogromną ciekawością tworzyli własne dzieła sztuki za pomocą przygotowanych szablonów – powstawały obrazy i koszulki z tradycyjnymi wzorami ukraińskimi. Bardzo dużą popularnością cieszyły się warsztaty tradycyjnego tańca ukraińskiego i warsztaty sztukmistrzów przygotowane we współpracy z Centrum Wolontariatu w Lublinie. Prezentacja kuchni ukraińskiej na zakończenie pracowitego dnia była doskonałą okazją, by zregenerować siły, ale także ucieszyć podniebienie wspaniałymi smakami.

 

Na placu Litewskim została w tym czasie przygotowana wystawa fotografii pt. „Kijów 2014”. Belgijski fotograf Jim Sumkay zaprezentował kadry, które jego aparat uchwycił podczas kijowskich wydarzeń na początku roku. Na wernisażu głos zabrali Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, Delegat Przedstawicielstwa Walonii-Brukseli, Zastępca Prezydenta miasta Lublina oraz Prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Przy świetle ogniska przypominaliśmy sobie, co zebrało Ukraińców na Majdanie i rodzące się poczucie godności, które nie pozwoliło się stamtąd wycofać, nawet w najgorszych chwilach.

 

Niesamowita Mariana Sadowska zagrała w Teatrze Starym niebywały koncert: szczerość i artyzm pani Mariany, dialog z publicznością oraz dźwięk harmonii indyjskiej stworzyły niepowtarzalną atmosferę, którą będziemy pamiętać jeszcze długo!

 

Po koncercie odbyła się aukcja charytatywna, której celem było wsparcie rodziny naszego przyjaciela poległego w wojnie na wschodzie Ukrainy. Licytowane były ikony, obrazy oraz rękodzieło. W ten sposób udało się zgromadzić kwotę 900 zł, która została przekazana żonie Wiktora Hurniaka – Irynie. Do inicjatywy przyłączyła się także pani Mariana Sadowska, przekazując rodzinie Wiktora cały dochód ze sprzedaży płyt.

 

W niedzielę 16 listopada goście festiwalu zobaczyli filmy Babilonu 13 – projektu, którego celem jest pokazanie narodzin i pierwszych kroków społeczeństwa obywatelskiego w Ukrainie oraz kształtowanie się nowej świadomości obywatelskiej, której rdzeń tworzą samoorganizacja, solidarność i wymaganie poszanowania naturalnych praw człowieka.

 

Projekt Babilon 13 był reakcją na wydarzenia z 30 listopada 2013 roku, gdy odbywający się w Kijowie pokojowy protest na rzecz eurointegracji Ukrainy został rozpędzony siłą przez ówczesne władze państwa. Ukraińscy filmowcy rejestrowali przebieg obywatelskiego protestu, dokonując zapisu rzeczywistości, w której się znaleźli, z perspektywy reżysera-twórcy. Filmowali nastroje ludzi i wydarzenia będące poza polem widzenia dziennikarzy, którzy przekazywali relacje z „gorących miejsc”.

 

Zaprezentowany został Almanach – zbiór filmów z różnych okresów: od początku rewolucji aż do dzisiejszych działań wojennych na wschodzie. Po prezentacji odbyło się spotkanie z Kostiantynem Klackinem – jednym z reżyserów Babilonu 13.

 

Podczas trzech ostatnich dni festiwalu trwał Kiermasz rękodzieła, który przygotowała grupa MP3 z Centrum Wolontariatu. Część rękodzieła została przekazana przez naszych przyjaciół ze Lwowa – Młodzieżową Wspólnotę „Światło Chrystusa” przy cerkwi św. Jozafata we Lwowie, Centrum Wolontariatu Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu „Wolonterśka Sotnia”, Wydawnictwo Starego Lwa oraz Płastowa Inicjatywa, a ikony licytowane na aukcji przekazane były przez autorów Lewa Skopa z Ukrainy oraz Marii Podleśnej z Lublina. W ciągu trzech dni udało się zebrać sumę 1147 zł. Dziwnie Ukryta Przestrzeń Artystyczna przekazała dodatkowo do wspólnej skarbonki pomocowej 500 zł. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję – wolontariuszkom i wolontariuszom, kupującym i sprzedającym, twórczyniom i twórcom rękodzieła – jesteście fantastyczni.

 

Zebrane środki zostaną przekazane na ręce Centrum Wolontariatu Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu „Wolonterśka Sotnia” na potrzeby osób, które przebywają na leczeniu we Lwowie.