X edycja festiwalu Ukraina w Centrum Lublina2017

Aktualnosci

Warsztaty "UKRART"

Posted by Nastia on September 9, 2016 at 7:55 AM

Trwają przygotowania do festiwalu Ukraina w Centrum Lublina 2016. W tym roku uczestnicy będą mogli lepiej poznać tradycyjne ukraińskie rzemiosło i własnoręcznie zrobić lalkę motankę lub zabawkę jaworowską.


Robienie motanek to ukraińska tradycja sięgająca najdawniejszych czasów. Nazwa pochodzi właśnie od techniki wykonania – lalki motano nitkami i włóczkami, okręcając tym materiałem korpus. Dawniej wykorzystywano resztki tkanin i starą odzież, a teraz – barwne tkaniny i nitki. Podczas robienia lalki nie wolno było używać niczego ostrego, ani nożyczek, ani igły, a tylko drzeć i rozrywać wykorzystywane materiały. Zakaz związany był z tym, że dawniej motanki były nie tylko zabawkami, lecz pełniły funkcję amuletów. Ostrych narzędzi nie używano, żeby nie ukłuć i nie skaleczyć losu. Tradycyjnie wykonywane przez matki i córki lalki strzegły domu przed wszelkim złem. Ponieważ wierzono, że lalka z zabiera przez oczy duszę osoby, która ją wykonała, nie miały one twarzy, lecz wpisany w krąg symbol Dadźbóga – wschodniosłowiańskiego bóstwa słońca i dostatku.

You need Adobe Flash Player to view this content.

Zabawki jaworowskie wykonywano na Ukrainie już w XVIII stuleciu w mieście Jaworów, leżącym niedaleko Lwowa. Z wyglądu przypominają one wózki, konie czy ptaki na kołach. Zrobione są z osikowego drewna, które według wierzeń chroni przed złymi duchami, i udekorowane w tradycyjnym jaworowskim stylu. Wszystkie zdobnicze są stylizowane i wyglądają jak gałęzie wierzby, chociaż symbolizują najróżniejsze rzeczy: trawę i liście, plony i jagody, niebo, wodę oraz promienie słoneczne. Do zdobienia zabawek używa się tradycyjnie trzech kolorów: zielonego, niebieskiego i czerwonego. Dawniej jaworowskie zabawki łączyły w sobie dwie funkcje — ochronną i obrzędową i służyły zarówno jako amulety, jak i zabawki.

Categories: None

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

Already a member? Sign In

2 Comments

Reply Monika
9:36 AM on November 17, 2016 
Czy na warsztaty trzeba się wcześniej zapisać?
Reply nastusyk
12:19 PM on November 17, 2016 
tak, https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfTaiyUDUw8Cam8V6yyOukyx
Gt7YSQC5prv_gfGjePhtaNqqA/viewform?c=0&w=1