X edycja festiwalu Ukraina w Centrum Lublina2017

Aktualnosci

Wywiad z Anna Korz

Posted by Nastia on March 2, 2017 at 6:55 AM

Anna Korż — młoda ukraińska reżyserka. Jej krótkometrażowy film pt. „Dom” został pokazany w ramach festiwalu Ukraina w Centrum Lublina.

Co skłoniło Panią do prezentacji filmów na festiwalu Ukraina w Centrum Lublina w tym roku?


 

Jesteśmy członkami organizacji Współczesne Kino Ukraińskie, które skupia zespół kreatywnych ludzi chcących prezentować ukraińskie kino i jego rozwój. Podczas festiwalu zaprezentujemy filmy wielu młodych twórców, m.in. mój własny.

 

Jaka idea przyświeca prezentacji filmów?

 

Przede wszystkim chodzi o projekcję filmów krótkometrażowych i zapoznanie polskiego widza z ukraińskim kinem. Bardzo chciałabym się dowiedzieć, jak reagują na nie Europejczycy, a w tym przypadku Polacy.

 

Co chcieli przekazać widzowi autorzy filmów krótkometrażowych?

 

Filmy są różne i nie mają wspólnego przekazu, ale wszystkie są autobiograficzne. Autorzy pokazują Ukrainę z perspektywy własnej sytuacji i doświadczenia w 2015 roku.

 

Jak wyglądał proces tworzenia waszych filmów? Skąd wziął się pomysł?

 

Mój film to dokument zatytułowany „Dom”. Jest to historia mojej rodziny. Film opowiada o mojej ciotce i trochę o wojnie trwającej na Ukrainie. Na 3 roku dostaliśmy na uniwersytecie zadanie, aby stworzyć film. Wtedy w mojej rodzinie zaczęły się pojawić konflikty i właśnie w tym momencie zaczęłam realizować projekt. W tej chwili moja ciotka mieszka razem z nami, ponieważ w obwodzie ługańskim toczą się działania wojenne.

Nie ma znaczenia, w jakiej części kraju się urodziłeś, a co czujesz do swojego kraju. Myślę, że każdy tak ma. Jeżeli mieszkasz daleko od rodzinnego domu albo przenosisz się z miejsca na miejsce, zawsze odczuwasz tęsknotę za swoim domem. I o tym jest mój film.

 

W jednym z filmów zostały wypowiedziane takie słowa: „Ojczyzny trzeba bronić. Jeżeli nie będziemy jej bronić, to mogą nam ją zabrać”. Jaka intencja przyświeca tym słowom?

 

Mówisz teraz o filme „Cel”, który również jest autobiograficzny. Jego głównymi bohaterami są dwaj bracia, z których jeden jest reżyserem. Otrzymali oni wezwanie do wojska i bardzo się martwili, że nie są moralnie przygotowani do tej służby. Ta sytuacja stała się przyczyną i głównym pomysłem filmu. Stwierdzenie, o którym wspomniałaś, jest bardzo ostre i budzi mieszane uczucia, ale tak jest. Kto jak nie my będzie bronić naszej ojczyzny. Jeżeli mówimy o mnie, to budzi to moją własną, głęboką refleksję.

 

Co powinny pokazywać filmy? Co jest najważniejsze dla człowieka? Jakie wartości?

 

Kiedy mówimy o filmach oraz różnych wydarzeniach kulturalnych, to myślę, że najważniejsza jest obecność ludzi o podobnych zainteresowaniach, którzy cię rozumieją. W takiej sytuacji niczego się nie obawiasz i nie odczuwasz strachu. Jesteś silny, kiedy nie jesteś sam. A jeżeli mówimy o wartościach, to każdy człowieka sam dla siebie definiuje, co jest ważne. Dla mnie oprócz domu – jak wspomniałam wcześniej – jest to obecność miłośników mojej twórczości.

 

Od czego zaczęła się Twoja działalność? Kto inspiruje Cię do tworzenia?

Inspiracją jest dla mnie moja mama, która również jest reżyserem. Myslę, że wszystko zaczyna się od chęci pokazania czegoś ludziom. Kiedy nie masz już siły trzymać tego tylko dla siebie, stajesz się reżyserem.

 

Kto jest Twoim ulubionym pisarzem?

 

Podoba mi się bardzo twórczość Jurija Izdryka. Kiedy czytasz jego wiersze, czujesz, że możesz zrobić na ich podstawie film.

 

Dziękuje za rozmowę i poświęcony czas.

 Wywiad przeprowadziła Solomija Mardarovych

Categories: None

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

Already a member? Sign In

0 Comments