Festiwal Ukraina w Centrum Lublina

Subtitle

Warsztaty "UkrArt"

Sobota 24.11.2018 r godz. 14.00

Sala 103 Wydział Humanistyczny UMCS Plac Marii Skłodowskiej-Curie 4A

Ukraińska ludowa ikona na szkle

 

Na warsztatach będziemy malować ukraińską ludową ikonę na szkle z połowy XIX wieku z region karpackiego (huculszczyzna, bukowina i in.). Najczęściej występujące wizerunki (Matka Boska z dzieciątkiem, św. Mikołaj, św. Jerzy i in.)

Ludowa lub tzw. domowa ikona – jest nadzwyczaj ciekawym elementem sztuki ukraińskiej. Dawniej, prostych ludzi był stać tylko na sztychy*, jako alternatywę dla drogich ikon. W XIX wieku, pod wpływem kultury zachodniej pojawia się pierwszy malunek na szkle i od razu zdobywa uznanie dzięki swojej jaskrawości i pięknu. Tworzyli je ludowi rzemieślnicy (tzw.”obraznyky”), którzy próbując kopiować cerkiewne ikony, często umyślnie bądź nie, dodawali do swoich prac elementy kultury i kolorytu ludowego. Autorzy ikon prawie nigdy się nie podpisywali na swoich dziełach, więc wyznaczenie z jakiego regionu dane ikony pochodzą było możliwe tylko dzięki kolorytowi oraz elementom dekoracji. Niestety ikona na szkle zanika  pod koniec XIX wieku, gdy pojawiają się tanie drukowane reprodukcje ikon. W dzisiejszych czasach ludowa ikona na szkle nabywa znów dużej popularności. Wiele współczesnych artystów naśladuje czy inspiruje się stylem tego wyjątkowego rodzaju sztuki, w którym szczerze i możliwie trochę naiwnie odzwierciedla się koloryt sztuki ludowej.

Warsztaty poprowadzi: Romana Barabakh – artysta-ilustrator i fotograf ze Lwowa. Urodził się i całe dotychczasowe życie spędził we Lwowie. Studiował we Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz szkole ikonopisania w „Radruzh”. Pasjonuje się sztuką sakralną oraz ludową, bada historię fotografii. Roman prowadzi również zajęcia dla dzieci we własnej pracowni artystycznej. Od 2014 jest członkiem organizacji społecznej „Vyrij”.

 

Tradycyjna ukraińska wiązana lalka – Motanka

 

Podczas warsztatów nauczymy się pleść autorskie lalki-motanki na podstawie znanych ukraińskich tradycji o lalce motance. Poznamy historię oraz wykorzystanie lalki, rozwiejemy stereotypy, które krążą o niej w społeczeństwie.

Motanka – lalka z tkaniny, stworzona metodą nawijania, wiązania bez użycia igły. Według badaczy, lalki motanki nie była lalkami do zabaw, zaś związane były z obrzędowością i służyły jako amulety (z uk. oberih). W ciągu XX wieku lalka motanka z czasem utraciła swoje magiczne zdolności i była wykorzystywana wyłącznie jako zabawka. Aktualnie motanki stały się popularne jako dekoracje, przypisywane sią im nowe sakralne znaczenia. Można je teraz spotkać w różnych postaciach: od małych prymitywnych pamiątek w sklepach, aż po artystycznie wykonane lalki autorskie widniejące w galeriach.

Warsztaty poprowadzi: Ola Barabakh – lwowska artystka, ilustratorka i graficzka, która fascynuje się sztuką ludową oraz badaniem ukraińskich tradycji. Od 2016 roku jest członkiem organizacji społecznej „Vyrij”.

 

 

Malowanie na eko-torbach

 

Będziemy tworzyć oryginalne eko-torby metodą odbicia kolorów na tkaninach. Każdy będzie miał możliwość stworzyć swój oryginalny ornament i poczuć się jako starodawny drukarz.

Odbicie

Metoda odbicia kolorów na tkaninie – to dawna metoda naniesienia ornamentu na tkaninę. Rozpowszechniła się w Ukrainie w XI wieku. Największą popularność zdobyła w centralnej Ukrainie a od XII wieku na Zakarpaciu. Osoby zajmujące się tym rzemiosłem były nazywane „wybijkariamy” (w Centralnej Ukrainie) a na Zachodniej Ukrainie – drukarzami, malarzami, albo „dymkariamy”.

Warsztaty poprowadzi: Ulana Krys – historyk ze Lwowa. Absolwentka Historii na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Od 2017 roku jest członkiem organizacji społecznej „Vyrij”.

 

 

 

Na udział w warsztatach obowiązują zapisy do 23 listopada 2018 r.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeEeNOfU15DE3eZjoO24S6ILoG3qpyow83tv0DKDZgXUrgJlw/viewform